Remigrācija

 

 


Ievietots 01.06.2021.

ESF projekts Nr.7.1.2.1/15/I/001 “EURES tīkla darbība Latvijā” 

Ja dzīvojat ārvalstī, bet vēlaties atgriezties Latvijā,
piedalieties NVA EURES vebinārā “Gribu atgriezties Latvijā! Ar ko sākt?”

 

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Eiropas nodarbinātības dienestu tīkla (EURES) darba mobilitātes konsultanti 8. jūnijā no plkst.16.00 līdz 17.00 pēc Latvijas laika Zoom platformā rīkos vebināru “Gribu atgriezties Latvijā! Ar ko sākt?”, lai mūsu valsts piederīgajiem, kuri dzīvo ārvalstīs, bet vēlas atgriezties Latvijā, sniegtu detalizētāku informāciju par nodarbinātības iespējām Latvijā, izskaidrotu, kādas formalitātes jākārto ārvalstī, pirms izbraukšanas, un Latvijā, atgriežoties, un kādu atbalstu piedāvā NVA un EURES.

Lai reģistrētos dalībai vebinārā, jāaizpilda pieteikšanās anketa: https://forms.gle/gSuT6QDDEP9cCfX27

Pievienoties Zoom platformai Jūs varēsiet vebināra norises dienā, uzklikšķinot uz saites, kas tiks nosūtīta reģistrētajiem dalībniekiem. Lai piedalītos vebinārā, Jums būs nepieciešams vien dators vai viedtālrunis ar interneta pieslēgumu. Austiņas ar mikrofonu un webkamera nav obligāta. Jautājumus Jūs varēsiet uzdot Zoom platformas čatā.

ESF projekta “EURES tīkla darbība Latvijā” vadītāja Līga Baufale: “Latvijas valstspiederīgajiem, kuri dzīvo un strādā ārvalstīs, bet apsver iespēju vai arī jau ir nolēmuši atgriezties Latvijā, ir ļoti svarīgi būt informētiem par darba tirgus situāciju un darba iespējām Latvijā, kā arī par rīcībām, kas jāveic atgriežoties. Piemērota darba atrašana Latvijā un ar pārcelšanos saistītu visu nepieciešamo dokumentu secīga, savlaicīga un pareiza noformēšana ir veiksmīgas atgriešanās priekšnosacījumi.  NVA EURES vebināru dalībnieki varēs ne vien saņemt padomus, kā jārīkojas, pārceļoties, un iegūt aktuālo informāciju par darba iespējām un dzīves apstākļiem Latvijā, bet arī dalīties ar citiem potenciālajiem remigrantiem un viņu ģimenēm savā pieredzē, kas gūta, risinot ar pārcelšanos saistītus jautājumus. Ja Jūs plānojat atgriezties Latvijā, aicinu reģistrēties un piedalīties NVA EURES vebināros “Gribu atgriezties Latvijā! Ar ko sākt?””. 

NVA EURES konsultantu atbalsts pieejams ikvienam!

Ja Jums ir papildu jautājumi par darba iespējām Latvijā, sociālo aizsardzību (ģimenes pabalsti, bezdarbnieka pabalsts un tā eksports u.c.) vai starpvalstu nodokļu samaksu, aicinām sazināties ar NVA EURES konsultantiem.

Mājaslapa: www.nva.gov.lv/eures

E-pasts: eures@nva.gov.lv

Facebook: www.facebook.com/eureslatvia/

Linkedin: www.linkedin.com/company/eures-latvia

Piektdienās no 13.00 līdz 15.00 EURES čats:

https://ec.europa.eu/eures/public/chat-with-eures-advisers

 


Ievietots 18.05.2021.

25. maijā norisināsies NVA tiešsaistes darba diena „Darbs un karjera Latvijā”

 

25. maijā no plkst. 14.00 līdz 16.00 platformā www.europeanjobdays.eu norisināsies  Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) un Eiropas nodarbinātības dienestu tīkla (EURES) rīkotā tiešsaistes darba diena „Darbs un karjera Latvijā”, kuras laikā ar Latvijas darba devējiem tiešsaistē satiksies darba meklētāji, kas dzīvo gan Latvijā, gan citviet pasaulē.  Darba meklētājiem tā ir iespēja atrast piemērotu darbu Latvijā, bet Latvijas darba devējiem – kvalificētus darbiniekus. Gan darba devējiem, gan darba meklētājiem dalība pasākumā ir BEZ MAKSAS!

Ja esat darba meklētājs un gribat atrast darbu Latvijā, Jums vēl ir iespēja izveidot savu profilu platformā www.europeanjobdays.eu, reģistrēties dalībai pasākumā „Darbs un karjera Latvijā” (https://www.europeanjobdays.eu/en/Job_and_Career_in_Latvia_2021), pieteikties vēlamajai vakancei un vienoties ar darba devēju par darba intervijas laiku pasākuma dienā – 25. maijā. Darba meklētāji saņem arī paziņojumus par jaunu darba devēju un vakanču reģistrāciju platformā.

Ja esat darba devējs un meklējat kvalificētu speciālistu vakancei ar atalgojumu virs 1000 eiro, platformā www.europeanjobdays.eu Jūs vēl varat pagūt reģistrēt sava uzņēmuma profilu dalībai pasākumā „Darbs un karjera Latvijā”, pieteikt vakanci, kā arī publicēt uzņēmuma prezentāciju starptautiskās atpazīstamības veicināšanai.

 

Šobrīd dalībai tiešsaistes darba dienā „Darbs un karjera Latvijā” ir reģistrējušies jau vairāk nekā 25 Latvijas darba devēji un sadarbības partneri, piedāvājot darba meklētājiem 560 brīvās darbavietas ar atalgojumu virs 1000 eiro. Dalībai pasākumā reģistrējušies tādi darba devēji kā SIA “Amber Studios”, SIA “Cabonline Customer Service Latvia”, SIA “Datika”, SIA “Devre”, SIA “Forevers”, AS “G4S Latvia”, SIA “Innovative Travel Solutions”, SIA “Magma”, SIA “Maxima Latvija”, Nacionālie bruņotie spēki, AS “Pasažieru vilciens”, SIA “Transcom Worldwide Latvia”, LSEZ SIA “Trelleborg Wheel Systems”, AS “Valmieras stikla šķiedra”, SIA “Valpro”, Valsts Nekustāmie īpašumi, SIA “Vervo”, SIA “Yumaks” u.c.

Savus profilus dalībai tiešsaistes darba dienā „Darbs un karjera Latvijā” jau ir reģistrējuši arī 350 darba meklētāji no Latvijas, Francijas, Nīderlandes, Portugāles, Itālijas un Spānijas. Pārsvarā tie ir cilvēki vecumā no 22 līdz 44 gadiem, 90% darba meklētāju ir maģistra vai bakalaura grāds, darba pieredze - vairāk nekā 5 gadi.

Tiešsaistes darba dienas dalībniekiem tiks piedāvāta arī iespēja saņemt bezmaksas konsultācijas - uz reģistrēto lietotāju jautājumiem tiešsaistē atbildēs Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) un Eiropas nodarbinātības dienestu tīkla (EURES) pārstāvji.

Detalizētāku informāciju var uzzināt, sazinoties ar starptautiskās tiešsaistes darba dienas „Darbs un karjera Latvijā” Eiropas nodarbinātības dienestu tīkla EURES koordinatoriem Latvijā Agiju Mickeviču (Agija.Mickevica@nva.gov.lv, tālr. 26645566) vai Andri Segliņu (Andris.Seglins@nva.gov.lv, tālr. 26591666).

 


Ievietots: 30.03.2021.

Līdz 24. aprīlim vēlētāji ārvalstīs var pieteikties balsošanai pa pastu 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās

No 27. marta līdz 24. aprīlim vēlētāji, kuriem ir balsstiesības pašvaldības vēlēšanās, bet kuri vēlēšanu laikā uzturas ārvalstīs, var pieteikties balsošanai  pa pastu no ārvalstīm.

Pieteikties var e-pakalpojumā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājaslapā, Centrālajā vēlēšanu komisijā, sūtot pieteikumu pa pastu, uz e-pastu pasts@cvk.lv, iesniedzot iesniegumu iestādei valsts pārvaldes pakalpojumu portālā www.latvija.lv vai izmantojot oficiālo elektronisko adresi, kā arī jebkurā no 36 Latvijas Republikas vēstniecībām, ierodoties personiski vai nosūtot pieteikumu pa pastu.

Sūtot iesniegumu pa pastu vai iesniedzot personiski, uz iesnieguma jābūt vēlētāja parakstam. Sūtot iesniegumu pa e-pastu, tam jābūt parakstītam ar drošu elektronisko parakstu. Ne vēlāk kā līdz 16. maijam Centrālā vēlēšanu komisija vēlētājam uz pieteikumā norādīto e-pasta adresi vai oficiālo elektronisko adresi nosūtīs informāciju ar tīmekļvietnes adresi, kurā būs pieejami balsošanas materiāli.

Vēlētājam no visām vēlēšanu zīmēm būs jāizdrukā viena vēlēšanu zīme – tā, kas atbilst tam kandidātu sarakstam, par kuru vēlas balsot. Vēlēšanu zīmi varēs atstāt tukšu vai arī izdarīt tajā atzīmes – ar „+” atzīmēt kandidātus, kuru ievēlēšanu vēlētājs īpaši atbalsta, izsvītrot kandidātus, kuru ievēlēšanu vēlētājs neatbalsta. Pēc tam izvēlētā vēlēšanu zīme jāieliek pirmajā - mazākajā aploksnē. Aploksne jāaizlīmē un jāieliek lielākajā aploksnē. Šajā aploksnē jāievieto arī vēlētāja pašrocīgi parakstīts apliecinājums, ka balso personiski. Aicinājums vēlētājiem, kuri balsos pa pastu, balsošanai izvēlēties baltas krāsas aploksnes, tādējādi papildus parūpējoties par sava balsojuma aizklātumu.

Uz pasta aploksnes jānorāda vēlētāja pašvaldības vēlēšanu komisijas adrese, kā arī savs vārds, uzvārds un kārtas numurs vēlētāju sarakstā, kas būs norādīts informācijā par to, kā noformēt pasta balsošanas sūtījumu. Uz aploksnes arī jāuzraksta, ka tajā ir vēlēšanu aploksne. Pasta aploksne, kurā ir balsojuma aploksne, jānosūta tās pašvaldības vēlēšanu komisijai, kuras vēlēšanu apgabalā vēlētājs reģistrēts pašvaldību vēlēšanām.

Tiesības pieteikties pasta balsošanai pašvaldību vēlēšanās ir Latvijas un  Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem no 18 gadu vecuma, kuri vēlēšanu laikā uzturas ārvalstīs un kuriem kādā no Latvijas pašvaldībām bija reģistrēta dzīvesvieta vismaz 90 dienas pirms vēlēšanu dienas (šā gada 7.  martā) vai pieder likumā noteiktajā kārtībā reģistrēts nekustamais īpašums.

Lai izmantotu iespēju pieteikties balsošanai pa pastu vēlēšanu apgabalā, kurā vēlētājam pieder likumā noteiktā kārtībā reģistrēts nekustamais īpašums (izņemot Rīgu), vispirms ir jāreģistrējas balsošanai šajā vēlēšanu apgabalā. Reģistrēties vēlēšanām vēlēšanu apgabalā, kurā pieder nekustamais īpašums, iespējams elektroniski Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes e-pakalpojumā “Vēlēšanu apgabala noskaidrošana un maiņa” vai, iesniedzot iesniegumu, jebkurā pašvaldības dzīvesvietas deklarēšanas iestādē.

Savu vēlēšanu apgabalu vēlētāji var noskaidrot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes e-pakalpojumā internetā vai pa Centrālās vēlēšanu komisijas uzziņu tālruni 67049999.

5. jūnija pašvaldības domes vēlēšanas norisināsies sešās valstspilsētās un 35 novados. Savukārt Rīgas pašvaldībā vēlēšanas šogad nenotiks, jo dome tika ievēlēta ārkārtas vēlēšanās pērn, un tā turpinās strādāt līdz 2025. gada vēlēšanām.  

Pasta balsošanas video: https://youtu.be/f6jjfcs4Jio


Ievietots: 08.03.2020.

 

ESF projekts Nr.7.1.2.1./15/I/001 “EURES tīkla darbība Latvijā”
Trešajā NVA un EURES tiešsaistes raidījumā “Esi informēts, atgriežoties Latvijā”
runās par dzīvesvietas deklarēšanu un uzturēšanos Latvijā

 

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Eiropas nodarbinātības dienestu tīkla EURES mobilitātes konsultantu veidotais trešais tiešsaistes raidījums remigrācijas atbalstam “Esi informēts, atgriežoties Latvijā” būs veltīts dzīvesvietas deklarēšanas un uzturēšanās jautājumiem, atgriežoties Latvijā no ārvalstīm.

Raidījuma laikā NVA EURES konsultants Andris Segliņš kopā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) pārstāvi informēs par darbaspēka imigrācijas jautājumiem, rīcībām, kas jāveic, mainot dzīvesvietu, dzīvesvietas deklarācijas iesniegšanas kārtību Latvijā, kā arī par uzturēšanās atļaujas saņemšanas kārtību Latvijā Apvienotās Karalistes pilsoņiem pēc šīs valsts izstāšanās no Eiropas Savienības.

Raidījums būs skatāms 25. martā plkst. 16.00 NVA EURES Latvia Facebook lapā (https://www.facebook.com/eureslatvia). Tiešsaistes translācijas sekotāji EURES Latvia Facbook lapas komentāru sadaļā varēs uzdot jautājumus, kā arī vienoties par attālinātām konsultācijām.

Otro cikla “Esi informēts, atgriežoties Latvijā” raidījumu, kas NVA EURES Latvia Facebook lapā tika pārraidīts 25. februārī, ir noskatījušies 623 interesenti. Skatītājiem bija iespēja uzzināt, kā mītnes valstī pieprasīt bezdarbnieka pabalstu un kā to eksportēt uz Latviju, ko nozīmē U1 un U2 dokumenti un kā tos noformēt, kādas kļūdas visbiežāk tiek pieļautas, kārtojot formalitātes, kas saistītas ar sociālo apdrošinājumu bezdarba gadījumā.

Cikla “Esi informēts, atgriežoties Latvijā” raidījumu ieraksti ikvienam interesentam ir pieejami EURES Latvia Facebook lapā. Raidījuma "EURES atbalsts remigrācijai"  ierakstu Jūs varat noskatīties šeit: https://fb.watch/3UqqTbO-9y/, savukārt raidījuma "Bezdarbnieka pabalsts un tā eksports" ierakstu - šeit: https://fb.watch/3UmuRY0ysW/.

Tiešsaistes raidījumu ciklu “Esi informēts, atgriežoties Latvijā”, balstoties uz savu darba pieredzi un piesaistot dažādu jomu ekspertus, veido NVA EURES darba mobilitātes konsultanti, lai sniegtu remigantiem aktuālāko informāciju par darba iespējām un dzīves apstākļiem Latvijā, valsts un pašvaldību institūciju pakalpojumiem un atbalstu, nepieciešamo dokumentu kārtošanu gan ārvalstī, pirms aizbraukšanas, gan Latvijā, atgriežoties, par bezdarbnieka pabalsta eksportu, nodokļiem, dzīvesvietas deklarēšanu, bērnu pieteikšanu bērnudārzā vai skolā, iegūtās kvalifikācijas atzīšanu un veselības pakalpojumiem Latvijā,  kā arī citiem svarīgiem jautājumiem.

Cikla “Esi informēts, atgriežoties Latvijā” tiešsaistes raidījumi skatāmi EURES Latvia Facebook lapā katra mēneša pēdējā ceturtdienā plkst.16.00.

Uz tikšanos 25. martā!

NVA EURES konsultantu atbalsts pieejams ikvienam!

Ja Jums ir papildu jautājumi par darba iespējām Latvijā, sociālo aizsardzību (ģimenes pabalsti, bezdarbnieka pabalsts un tā eksports u.c.) vai starpvalstu nodokļu samaksu, aicinām sazināties ar NVA EURES konsultantiem.

Tīmekļvietne: www.nva.gov.lv/eures
E-pasts: eures@nva.gov.lv
Facebook: https://www.facebook.com/eureslatvia
Linkedin: www.linkedin.com/company/eures-latvia

Piektdienās no 13.00 līdz 15.00 EURES čats: https://ec.europa.eu/eures/public/chat-with-eures-advisers 


Ievietots: 01.03.2021.

ESF projekts Nr.7.1.2.1./15/I/001 “EURES tīkla darbība Latvijā”
Otrais NVA EURES tiešsaistes raidījums “Esi informēts, atgriežoties Latvijā” bija veltīts sociālās apdrošināšanas jautājumiem

 

25.februārī sociālajā vietnē Facebook bija skatāms otrais Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Eiropas nodarbinātības dienestu tīkla EURES mobilitātes konsultantu veidotais tiešsaistes raidījums remigrācijas atbalstam “Esi informēts, atgriežoties Latvijā”, kurā tika skaidroti ar sociālo apdrošināšanu saistītie jautājumi. Raidījuma ieraksts ir pieejams EURES Latvia Facebook lapā: https://fb.watch/3UmuRY0ysW/.

Tiešsaistes raidījuma gaitā NVA EURES konsultants Andris Segliņš un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Rasma Kalniņa informēja par bezdarbnieka pabalsta pieprasīšanu mītnes valstī un tā eksporta iespējām uz Latviju, par izņēmuma gadījumiem, kad pabalsts ir pieprasāms Latvijā, lai arī pēdējā nodarbinātība ir bijusi citā valstī, par U2 un U1 dokumentu nozīmi un biežāk pieļaujamām kļūdām, kā arī par to, kur meklēt detalizētāku informāciju un konsultēties sociālās apdrošināšanas jautājumos.

Apkopojot raidījuma saturu, atgādinām, ka parasti bezdarbnieka pabalsts ir jāpieprasa pēdējās nodarbinātības valstī. Pēc darba attiecību izbeigšanās jāreģistrējas vietējā valsts nodarbinātības dienestā un jāpieprasa bezdarbnieka pabalsts sociālās aizsardzības administrācijā (dažās valstīs tā ir viena un tā pati iestāde). Ja iepriekš esat strādājis Latvijā, kādā citā Eiropas Savienības (ES) vai Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalstī, vai Šveicē, atcerieties, ka nodarbinātības dienests ir jāinformē par nodarbinātības periodiem citās valstīs. Tas var palīdzēt noteikt Jūsu tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, ja pēdējās nodarbinātības valstī nebūs pietiekošs darba stāžs.

Ja ir iegūts bezdarbnieka statuss un piešķirts bezdarbnieka pabalsts, Jums ir jāpieprasa U2 dokuments, kas, meklējot darbu Latvijā, ļaus turpināt saņemt ārvalstī piešķirto bezdarbnieka pabalstu no 3 līdz 6 mēnešu periodā. Šādu pabalsta “līdzi ņemšanu” sauc par pabalsta eksportu. U2 dokuments (pabalsta eksports) būtu jāpieprasa vismaz 4 nedēļas pirms plānotās izbraukšanas no ārvalsts. Ja bezdarbnieka pabalsta eksportu nebūsiet noformējis pirms atgriešanās Latvijā, tā pieprasīšanas iespējas attālināti ir atkarīgas no katras valsts iekšējās kārtības.

Pastāv daži izņēmuma gadījumi, kad bezdarbnieka pabalstu var pieprasīt Latvijā, lai arī pēdējā nodarbinātība ir bijusi citā valstī. Galvenokārt tas attiecas uz cilvēkiem, kuri strādājuši pārrobežu teritorijās. Vairāk informācijas Jūs varat iegūt VSAA mājaslapā: www.vsaa.gov.lv/lv/bezdarbnieka-pabalsts-es.

Neatkarīgi no tā, saņemat vai nesaņemat citas valsts piešķirto pabalstu, Jums, atgriežoties Latvijā, ir iespēja reģistrēties NVA (www.nva.gov.lv) un izmantot aģentūras pakalpojumus un atbalstu darba meklēšanā.

Atcerieties, ka nodarbinātības un sociālās apdrošināšanas periodi nepazūd, tie uzkrājas, un nepieciešamības gadījumos tiek ņemti vērā, nosakot tiesības uz pabalstiem un pensiju. To sauc par summēšanas principu. Tāpēc ir svarīgi saglabāt nodarbinātību un sociālo iemaksu veikšanu apliecinošus dokumentus, piemēram, piešķirtos nodokļu maksātāja vai personas reģistrācijas numurus, darba līgumus, vienošanos par darbu izpildi, izsniegtās izziņas par nodokļu nomaksu, nodokļu deklarāciju izdrukas, algas lapiņas un citus dokumentus, lai nepieciešamības gadījumā varētu sniegt ziņas par saviem nodarbinātības un sociālās apdrošināšanas periodiem. Šim mērķim var kalpot arī U1 dokuments, kas var noderēt gadījumos, ja ir jāsaņem apliecinājums par nodarbinātības vai sociālo iemaksu periodiem valstī, kurā bijāt nodarbināts. Šīs ziņas, balstoties uz Jūsu sniegto informāciju un dokumentiem (darba līgumi, algas lapiņas u.c.), VSAA var pieprasīt pati no citas ES/EEZ dalībvalsts kompetentās institūcijas, tāpēc varat nesteigties ar U1 dokumenta pieteikšanu pirms izbraukšanas, it īpaši, ja vēlaties noformēt bezdarbnieka pabalsta eksportu. Mēdz būt gadījumi, kad nesaprašanās dēļ U2 dokumenta vietā tiek izsniegts U1 dokuments, taču tas neapliecina tiesības uz bezdarbnieka pabalstu citā valstī. Esiet zinoši un pabalsta eksporta gadījumā pieprasiet U2 dokumentu!

Papildu informāciju par sociālās drošības koordinēšanas jautājumiem lasiet VSAA mājaslapā https://www.vsaa.gov.lv/lv/pakalpojumu-koordinesana-eiropas-savieniba.

Cikla “Esi informēts, atgriežoties Latvijā” tiešsaistes raidījumi skatāmi EURES Latvia Facebook lapā katra mēneša pēdējā ceturtdienā plkst.16.00. Trešajā raidījumā piedalīsies Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) pārstāvis, skaidrosim ar dzīvesvietas deklarēšanu un uzturēšanos Latvijā saistītos jautājumus. Uz tikšanos 25. martā!

NVA EURES konsultantu atbalsts pieejams ikvienam!

Ja Jums ir papildu jautājumi par darba iespējām Latvijā, sociālo aizsardzību (ģimenes pabalsti, bezdarbnieka pabalsts un tā eksports u.c.) vai starpvalstu nodokļiem, aicinām sazināties ar NVA EURES konsultantiem.

Piektdienās no 13.00 līdz 15.00 pēc Latvijas laika EURES čats: https://ec.europa.eu/eures/public/chat-with-eures-advisers 


Ievietots: 17.02.2021.

Ja dzīvojat ārvalstī, bet vēlaties atgriezties Latvijā, piedalieties NVA EURES vebināros “Gribu atgriezties Latvijā! Ar ko sākt?”

ESF projekts Nr.7.1.2.1/15/I/001 “EURES tīkla darbība Latvijā”

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Eiropas nodarbinātības dienestu tīkla (EURES) darba mobilitātes konsultanti, sākot ar martu, ik mēnesi Zoom platformā rīkos vebinārus “Gribu atgriezties Latvijā! Ar ko sākt?”, lai mūsu valsts piederīgajiem, kuri dzīvo ārvalstīs, bet vēlas atgriezties Latvijā, sniegtu detalizētāku informāciju par nodarbinātības iespējām Latvijā, izskaidrotu, kādas formalitātes jākārto ārvalstī, pirms izbraukšanas, un Latvijā, atgriežoties, un kādu atbalstu un pakalpojumus piedāvā NVA un EURES.

2021.gada pirmajā pusgadā tiešsaistes platformā Zoom norisināsies četri NVA un EURES vebināri “Gribu atgriezties Latvijā! Ar ko sākt?”: 2. martā, 13. aprīlī, 11. maijā un 8. jūnijā no plkst.16.00 līdz 17.00 pēc Latvijas laika.

Lai reģistrētos dalībai vebināros, jāizvēlas Jums ērtākais datums un jāaizpilda pieteikšanās anketa:

Pievienoties Zoom platformai Jūs varēsiet vebināra norises dienā, uzklikšķinot uz saites, kas tiks nosūtīta reģistrētajiem  dalībniekiem. Lai piedalītos vebinārā, Jums būs nepieciešams vien dators vai viedtālrunis ar interneta pieslēgumu. Austiņas ar mikrofonu un webkamera nav obligāta. Jautājumus Jūs varēsiet uzdot Zoom platformas čatā.

ESF projekta “EURES tīkla darbība Latvijā” vadītāja Līga Baufale: “Latvijas valstspiederīgajiem, kuri dzīvo un strādā ārvalstīs, bet apsver iespēju vai arī jau ir nolēmuši atgriezties Latvijā, ir ļoti svarīgi būt informētiem par darba tirgus situāciju un darba iespējām Latvijā, kā arī par rīcībām, kas jāveic atgriežoties. Piemērota darba atrašana Latvijā un ar pārcelšanos saistītu visu nepieciešamo dokumentu secīga, savlaicīga un pareiza noformēšana ir veiksmīgas atgriešanās priekšnosacījumi.  NVA EURES vebināru dalībnieki varēs ne vien saņemt padomus, kā jārīkojas, pārceļoties, un iegūt aktuālo informāciju par darba iespējām un dzīves apstākļiem Latvijā, bet arī dalīties ar citiem potenciālajiem remigrantiem un viņu ģimenēm savā pieredzē, kas gūta, risinot ar pārcelšanos saistītus jautājumus. Ja Jūs plānojat atgriezties Latvijā, aicinu reģistrēties un piedalīties NVA EURES vebināros “Gribu atgriezties Latvijā! Ar ko sākt?””. 

NVA EURES konsultantu atbalsts pieejams ikvienam!

Ja Jums ir papildu jautājumi par darba iespējām Latvijā, sociālo aizsardzību (ģimenes pabalsti, bezdarbnieka pabalsts un tā eksports u.c.) vai starpvalstu nodokļu samaksu, aicinām sazināties ar NVA EURES konsultantiem.

Mājaslapa: www.nva.gov.lv/eures

E-pasts: eures@nva.gov.lv

Facebook: www.facebook.com/eureslatvia/

Linkedin: www.linkedin.com/company/eures-latvia

Piektdienās no 13.00 līdz 15.00 EURES čats:

https://ec.europa.eu/eures/public/chat-with-eures-advisers

 

Atsauce uz pirmavotu
Nodarbinātības valsts aģentūra   Atveriet mājaslapu


ievietots: 05.02.2021.

25.februārī būs skatāms otrais NVA un EURES tiešsaistes raidījums “Esi informēts, atgriežoties Latvijā”

ESF projekts Nr.7.1.2.1/15/I/001 “EURES tīkla darbība Latvijā” 

2021.gada 25.februārī plkst. 16.00 Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) EURES Latvia Facebook lapā (https://www.facebook.com/eureslatvia) būs skatāms otrais tiešsaistes raidījums remigrācijas atbalstam  “Esi informēts, atgriežoties Latvijā”, kurā tiks stāstīts par to, kas jādara un kādas formalitātes jākārto pirms un pēc atgriešanās Latvijā, ja mītnes valstī zaudēts darbs.

NVA EURES konsultants Andris Segliņš kopā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) pārstāvi informēs, kā mītnes valstī pieprasīt bezdarbnieka pabalstu un kā to eksportēt uz Latviju, izskaidros U1 un U2 dokumentu nozīmi un to noformēšanas kārtību. Raidījuma skatītāji uzzinās, kādas kļūdas visbiežāk tiek pieļautas, kārtojot formalitātes, kas saistītas ar sociālo apdrošinājumu bezdarba gadījumā. Tiešsaistes translācijas sekotāji EURES Latvia Facbook lapas komentāru sadaļā varēs  uzdot  savus jautājumus, kā arī vienoties par attālinātu konsultāciju.

Pirmo cikla “Esi informēts, atgriežoties Latvijā” raidījumu, kas NVA EURES Latvia Facebook lapā tika pārraidīts 28.janvārī, jau ir noskatījušies 827 interesenti. Skatītājiem bija iespēja tiešsaistē iepazīties ar visiem NVA EURES konsultantiem, kuri strādā Latvijas reģionos, uzzināt, kādi pakalpojumi remigrācijas atbalstam tiek piedāvāti, kā meklēt informāciju NVA mājaslapā un kādi jautājumi visbiežāk tiek uzdoti NVA EURES konsultantiem. Visbiežāk Latvijas valsts piederīgie, kas dzīvo ārvalstīs, bet plāno atgriezties Latvijā, NVA EURES konsultantiem jautā par rīcību un dokumentiem, kas nepieciešami, kārtojot ar sociālo apdrošināšanu saistītos jautājumus. Šiem jautājumiem tad arī būs veltīts nākamais tiešsaistes raidījums.

Pirmā raidījuma “Esi informēts, atgriežoties Latvijā” ieraksts pieejams EURES Latvia Facebook lapā: https://www.facebook.com/eureslatvia/videos/724707458435026.

Raidījumus “Esi informēts, atgriežoties Latvijā” veido NVA EURES darba mobilitātes konsultanti, balstoties uz savu darba pieredzi un piesaistot dažādu jomu ekspertus.

Raidījumu cikls ir tapis, lai tiešsaistē interesentiem sniegtu aktuālāko informāciju par darba iespējām un dzīves apstākļiem Latvijā, valsts un pašvaldību institūciju pakalpojumiem un atbalstu remigrantiem, nepieciešamo dokumentu kārtošanu gan ārvalstī, pirms aizbraukšanas, gan Latvijā, atgriežoties, par bezdarbnieka pabalsta eksportu, nodokļiem, dzīvesvietas deklarēšanu, bērnu pieteikšanu bērnudārzā vai skolā, iegūtās kvalifikācijas atzīšanu un veselības pakalpojumiem Latvijā u.c.  Raidījumos piedalīsies arī dažādu jomu speciālisti, kuri dalīsies savā remigrācijas pieredzē. 

Cikla “Esi informēts, atgriežoties Latvijā” tiešsaistes raidījumi skatāmi EURES Latvia Facebook lapā katra mēneša pēdējā ceturtdienā  plkst.16.00. Uz tikšanos 25.februārī!

NVA EURES konsultantu atbalsts pieejams ikvienam!

Ja Jums ir papildu jautājumi par darba iespējām Latvijā, sociālo aizsardzību (ģimenes pabalsti, bezdarbnieka pabalsts un tā eksports u.c.) vai starpvalstu nodokļu samaksu, aicinām sazināties ar NVA EURES konsultantiem.

Mājaslapa: www.nva.gov.lv/eures

E-pasts: eures@nva.gov.lv

Facebook: www.facebook.com/eureslatvia/

Linkedin: www.linkedin.com/company/eures-latvia

Piektdienās no 13.00 līdz 15.00 EURES čats:

https://ec.europa.eu/eures/public/chat-with-eures-advisers


Ievietots: 01.12.2020.

NVA EURES konsultantu ieteikumi: Kas jāņem vērā, atgriežoties Latvijā

Ja esat dzīvojis un strādājis ārvalstī, bet nolēmāt atgriezties Latvijā, ir svarīgi zināt, kādas darbības, ierodoties Latvijā, ir jāveic, lai Jūsu dzīve un darba gaitas dzimtenē noritētu bez liekām grūtībām. Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Eiropas nodarbinātības dienestu tīkla EURES darba mobilitātes konsultanti ir apkopojuši vairākus ieteikumus tiem, kas atgriežas Latvijā.

Uzziniet, kādi drošības pasākumi Covid-19 izplatības ierobežošanai ir jāievēro Latvijā!

Savlaicīgi noskaidrojiet, kādi drošības pasākumi saistībā ar Covid-19 pandēmiju būs jāievēro, ierodoties Latvijā. Aktuālo informāciju Jūs varat iegūt šeit: Covid-19 aktualitātesVeselības ministrijas aktuālā informācija par Covid-19. Uzturoties Latvijā, ievērojiet visus valstī noteiktos drošības pasākumus Covid-19 izplatības ierobežošanai.

Deklarējiet savu dzīvesvietu!

Atgriežoties pēc ilgstošas uzturēšanās ārvalstī, Jums ir jādeklarē sava dzīvesvieta Latvijā. To var izdarīt Jūsu pašvaldības dzīvesvietas deklarēšanas iestādē vai elektroniski - portālā www.latvija.lv  (e-pakalpojums „Dzīvesvietas deklarācijas iesniegšana”). Dzīvesvieta ir jādeklarē, lai Jūs varētu saņemt valsts un pašvaldības pakalpojumus.

Darba meklējumus Latvijā sāciet pēc iespējas ātrāk!

Ja pirms aizbraukšanas no ārvalsts darbu Latvijā vēl nebijāt atradis, tad, ierodoties Latvijā, ieteicams darba meklējumus uzsākt pēc iespējas ātrāk, lai nepaliekat bez ienākumiem. Jāņem vērā, ka piemērota darba meklēšana darba tirgū mazāk pieprasītajās profesijās var aizņemt krietni ilgāku laiku.

Informāciju par aktuālajiem darba piedāvājumiem Latvijā Jūs varat iegūt NVA CV un vakanču portālā (cvvp.nva.gov.lv), kas ir viena no plašākajām vakanču datu bāzēm Latvijā. NVA CV un vakanču portālā darba piedāvājumus iespējams atlasīt pēc darbības jomas, profesijas, darba atrašanās vietas, atalgojuma un citiem kritērijiem. Lai paplašinātu darba atrašanas iespējas, izmantojiet arī citas drošas darba meklēšanas vietnes, kā arī savus personīgos kontaktus – jautājiet radiem, uzticamajiem draugiem un paziņām.

Ja Jums ir nepieciešams atbalsts darba meklējumos, reģistrējieties NVA kā bezdarbnieks vai darba meklētājs un izmantojiet aģentūras piedāvātos pakalpojumus, piemēram, karjeras konsultācijas, mācību iespējas u.c. Informācija par pakalpojumiem atrodama NVA vietnē: Meklēju darbu

Veiciet visas bezdarbnieka pabalsta eksportam nepieciešamās darbības!

Ja Jums Eiropas Savienības (ES) vai Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstī ir piešķirts bezdarbnieka pabalsts, un Jūs esat noformējis tā eksportu uz Latviju, proti - ārvalsts bezdarba apdrošināšanas institūcijā esat saņēmis bezdarbnieka pabalsta eksporta dokumentu U2, tad, ierodoties Latvijā, 7 dienu laikā pēc aizbraukšanas no ārvalsts ir jāreģistrējas NVA un jāiegūst bezdarbnieka statuss, bet  U2 dokuments jāiesniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA). U2 dokuments ļaus Jums turpināt saņemt ārvalsts bezdarbnieka pabalstu, kamēr meklēsiet darbu Latvijā. Eksportētā bezdarbnieka pabalsta saņemšanas ilgums ir 3 mēneši, taču šis periods var tikt pagarināts līdz 6 mēnešiem.

Ja esat uzsācis darba gaitas Latvijā, bet pēc kāda laika darbs ir zaudēts, tad Jums var noderēt ES vai EEZ ārvalsts sociālās apdrošināšanas institūcijā saņemtais U1 dokuments, kas ļauj pretendēt uz Latvijas bezdarbnieka pabalstu, ja Jūsu nodarbinātības periods Latvijā nav pietiekošs bezdarbnieka pabalsta piešķiršanai - vismaz 12 mēneši 16 mēnešu periodā. U1 dokuments apliecina Jūsu nodarbinātības un apdrošināšanas periodu ārvalstī, līdz ar to abu valstu nodarbinātības periodi tiks summēti, un Jūs varēsiet saņemt Latvijas bezdarbnieka pabalstu, ja summētais nodarbinātības periods būs vismaz 12 mēneši 16 mēnešu laikā.

Reģistrējieties veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai!

Atgriežoties Latvijā, svarīgi ir atrast sev un ģimenei piemērotu ģimenes ārstu. Informāciju par to, kādi ģimenes ārsti strādā Jūsu dzīvesvietas novadā vai pilsētā, iespējams saņemt Nacionālā veselības dienesta (NVD) mājaslapā (www.vmnvd.gov.lv). Kad ģimenes ārstu esat atradis, reģistrējieties pie viņa: sazinieties ar ģimenes ārsta praksi un vienojieties par apmeklējuma dienu un laiku. Jūs varat reģistrēties pie ģimenes ārsta arī elektroniski - valsts e-veselības portālā www.eveseliba.gov.lv.

Ja Jums ir bērni, sameklējiet viņiem piemērotu bērnudārzu vai skolu!

Ja Jūsu ģimenē ir pirmsskolas vai skolas vecuma bērni, tad, atgriežoties Latvijā, uzziniet, kādi bērnudārzi un skolas ir pieejamas Jūsu pašvaldībā. Lielākajās Latvijas pilsētās vietu skaits pašvaldību bērnudārzos var būt ierobežots.

Kad esat izvēlējies Jūsu bērnam piemērotu bērnudārzu vai skolu, vai arī Jums ir nepieciešama palīdzība izglītības iestāžu meklēšanā, iesakām sazināties ar Jūsu pilsētas vai novada izglītības speciālistu, lai noskaidrotu visus interesējošos jautājumus. Latvijas novadu un pilsētu izglītības speciālistu kontaktinformācija pieejama Izglītības un zinātnes ministrijas mājaslapā (www.izm.gov.lv).

Skolas vecuma bērniem pēc ilgstošas dzīves ārzemēs var būt komunikācijas grūtības Latvijā valodas barjeras dēļ. Sazinoties ar pilsētas vai novada izglītības speciālistu, noskaidrojiet, kādus atbalsta pasākumus izglītības iestādē bērns var saņemt latviešu valodas vai pamatizglītības programmas apguvei. Jūs varat izmantot arī Latviešu valodas aģentūras sagatavotos palīgmateriālus interaktīvai valodas apguvei (https://maciunmacies.valoda.lv/). 

Uzziniet, kādi ģimenes pabalsti Jums ir pieejami Latvijā!

Atgriežoties Latvijā, bērnu vecākiem ir svarīgi noskaidrot, kādi ģimenes pabalsti Latvijā viņiem ir pieejami.  Lai Latvijā pieteiktos ģimenes pabalstiem, nepieciešams vērsties Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (www.vsaa.gov.lv). Katras ģimenes situācija ir atšķirīga, tāpēc atšķirīgi var būt arī pabalstu saņemšanas nosacījumi, piemēram, ja Latvijā atgriežas tikai viens no vecākiem, tad vecākam, kurš turpina strādāt ārvalstī, saglabājas tiesības uz ģimenes pabalstiem no otras valsts. Ja vecāki, atgriežoties Latvijā, ir noformējuši bezdarbnieka pabalsta eksportu, tad periodā, kamēr Latvijā tiek saņemts ārvalsts bezdarbnieka pabalsts, viņiem ir tiesības turpināt saņemt arī ārvalsts ģimenes pabalstus.

Noskaidrojiet visus nodokļu jautājumus!

Atgriežoties Latvijā, uzziniet, kāds ir Jūsu nodokļu rezidences statuss Latvijā – esat vai neesat nodokļu rezidents Latvijā. Nodokļu rezidenta un nerezidenta statuss nosaka atšķirīgus ienākumu deklarēšanas un nodokļu maksāšanas pienākumus. Tas, ka bijāt strādājis un uzturējies ārvalstī, vēl nenozīmē, ka neesat nodokļu rezidents Latvijā. Ir svarīgi, kāda veida ienākumi ir gūti, un kurā valstī tie ir gūti. Piemēram, ja Latvijas nodokļu rezidents ir strādājis citā ES valstī, tad Latvijā viņam nav nepieciešams iesniegt gada ienākuma deklarāciju par ārvalstī gūtajiem algotā darba ienākumiem, savukārt, ja Latvijas rezidents ir strādājis Norvēģijā, kas nav ES dalībvalsts, gada ienākumu deklarācija par ārvalstī gūtajiem darba algas ienākumiem Latvijā ir jāiesniedz. Nodokļu jautājumu vai neskaidrību gadījumos sazinieties ar Valsts ieņēmumu dienestu (www.vid.gov.lv).

Izmantojiet EURES konsultantu atbalstu!

Ja Jums ir jautājumi par darba iespējām Latvijā, sociālo aizsardzību (ģimenes pabalsti, bezdarbnieka pabalsts, tā eksports u.c.) vai starpvalstu nodokļu samaksu, sazinieties ar NVA EURES konsultantiem (e-pasts: eures@nva.gov.lv). Piektdienās no 13.00 līdz 15.00 pēc Latvijas laika savus jautājumus EURES konsultantiem Jūs varat uzdot arī EURES čatā.