Galda spēles "Zolīte" turnīrs

No janvāra līdz martam

Biržu Tautas nams
Biržu Tautas nams
Datums: 19. Janvāris, 2020
Sākums: 11:00
Beigas: 14:00, 19.Janvāris, 2020

Dalībnieku reģistrācija no plkst. 10.30 

Zole jeb zolīte latviešu tautā tiek uzskatīta par latviešu kāršu spēli. Savukārt starp zoles spēlētājiem tā ir ieguvusi latviešu nacionālās kāršu spēles titulu.

Zole ir prāta kāršu spēle, lai uzvarētu, vairāk par veiksmi nepieciešamas labas spēlēšanas prasmes un ass prāts.

Šī kāršu spēle zināma ne tikai kā zole, bet arī zolīte un agrāk pazīstama arī kā Revelīts, kas minēts Emanuela Laskera 1931.gadā izdotajā grāmatā „Kāršu spēles”. Kad zoli sāka spēlēt Latvijā, precīzi nav zināms, skaidrs ir vien tas, ka zole pieder pie vācu kāršu spēļu „Schafkopf” grupas (spēlēm šajā grupā ir noteikti trumpji – visi kalpi vai visas dāmas, vai dažkārt abi kopā – kas ir stiprāki par pārējiem trumpjiem).

Rakstnieka un toreizējā Latvijas Zolītes spēles federācijas priekšsēdētāja Andra Kolberga 1996.gadā publicētajā grāmatā „Zolīte Latvijā un pasaulē” par zolītes izcelsmi vēl pieejama šāda informācija: „Pirmie apraksti par šo spēli Vācijā atrodami ap 19.gs vidu. Zolīte pieskaitāma tā sauktajam „endischer Schafskopf” variantam, speciāli „Drei endsch”. (Normālo „Schafskopf” spēlē 4, bet „Drei endsch” tikai trīs spēlmaņi.) Zolīte ir kaut kas starp normālo „Drei endsch”, kuru spēlē ar 32 kārtīm un „aso Drei endsch”, kur spēlē tikai 24 kārtis. Zolīti spēlē ar 26 kārtīm. Izskatīju veselu rindu vācu kāršu spēļu grāmatu, bet nevienā neatradu pie „Schafskopf” tādu variantu, kādu spēlējam mēs latvieši. Jāsecina, ka zolīte ir speciāls „Schafskopf” Baltijas variants. Latviešu apzīmējums zolīte būs attīstījies no vārda solo, jo vienmēr viens spēlē pret diviem.”

Zoli iemācīties un spēlēt var teju ikkatrs – nepieciešama tikai kāršu kava.