Līdzšinējie un papildu drošības pasākumi Covid-19 ierobežošanai līdz 25. janvārim

10:45, 08.Janvāris, 2021 , Jaunumi , Sports , Izglītība , Kultūra , Uzņēmējdarbība , Veselība , Tūrisms
Līdzšinējie un papildu drošības pasākumi Covid-19 ierobežošanai līdz 25. janvārim
Attēlā Sēlijas sporta skolas filiāles Salas novadā treniņš futbolā

Turpinoties Covid-19 izplatības pieaugumam, līdzšinējie drošības pasākumi, tostarp komandantstunda jeb “mājsēde” nedēļas nogalēs, kā arī aizliegums sniegt skaistumkopšanas pakalpojumus, būs spēkā vēl divas nedēļas – līdz 25. janvārim. Vienlaikus no pirmdienas, 12. janvāra, ir nedaudz paplašināts veikalos nopērkamo pirmās nepieciešamības preču klāsts, durvis vērs bibliotēkas, lai izsniegtu grāmatas, kā arī līdz 22. janvārim tiek pagarināts ziemas brīvlaiks 1.–4. klases skolēniem.

Izmaiņas paredz grozījumi Ministru kabineta rīkojumā Nr. 655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”, kurus valdība apstiprināja 7. janvārī.

“Tikai mūsu pašu kopīgos spēkos ir pārraut Covid-19 infekcijas izplatības ķēdi,” aicinot iedzīvotājus būt atbildīgiem citam pret cita veselību un ievērot epidemiologu ieteikumus, lai iespējami drīz varētu pakāpeniski atgriezties pie ierastā dzīves ritma, uzsver Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Pulcēšanās un publiski pasākumi ir aizliegti

Tāpat kā iepriekš, ārkārtējās situācijas laikā visā valstī ir noteikti stingri pulcēšanās ierobežojumi.

Tiek atcelti un aizliegti visi publiskie pasākumi klātienē, tostarp uguņošana un salūts. Nav atļauts rīkot arī sapulces un piketus.

2 + 2 princips

Dienas laikā pārvietošanās iespējas netiek ierobežotas. 

Vienlaikus ikvienam savās ikdienas gaitās jāievēro 2 + 2 princips – divi metri, divi cilvēki. Tātad jāievēro divu metru distance un tikšanās jāierobežo līdz diviem cilvēkiem.

Šāda prasība nav attiecināma uz:

 • personām, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā;
 • vecāku un viņa nepilngadīgajiem bērniem, ja viņi nedzīvo vienā mājsaimniecībā;
 • personām, kuras minētās prasības nevar ievērot darba vai dienesta pienākumu dēļ.

Privāti pasākumi

Tāpat kā līdz šim, aizliegti privāti pasākumi un privāta pulcēšanās, izņemot pasākumus vienas mājsaimniecības ietvaros.

Vienlaikus tiek pieļauti apmeklējumi, ja nepieciešams nodrošināt personas aprūpi vai ja persona mājsaimniecībā dzīvo viena, bet ne vairāk kā divu mājsaimniecību ietvaros. 

Slimību profilakses un kontroles centrs aicina cilvēkus, kuri sniedz palīdzību vecāka gadagājuma ļaudīm (piemēram, nogādājot pārtiku vai zāles) vai aprūpē kādu, kas pats par sevi nevar parūpēties, obligāti lietot sejas masku un, ja iespējams, ievērot distanci, lai novērstu inficēšanās risku.


JAUNUMS! Rīkojumā ir precizēts, ka pieļaujama arī nepilngadīgu bērnu un vecāku tikšanās, ja bērni un vecāki nav vienas mājsaimniecības locekļi, izņemot gadījumu, ja bērnam, kādam no vecākiem vai vecāku mājsaimniecības locekļiem jāievēro izolācijas, mājas karantīnas vai pašizolācijas prasība

SPKC/Infografika par aizliegumiem ārkārtējās situācijas laikā

Bēres

Bērēs (tikai ārtelpās) un kristību ceremoniju noturēšanā neatliekamos gadījumos atļauts pulcēties ne vairāk kā 10 cilvēkiem vienlaikus (neskaitot personas, kas tieši saistītas ar bēru vai kristību norises nodrošināšanu), bet vairāk nekā no divām mājsaimniecībām. Šādas pulcēšanās laikā tiek lietoti mutes un deguna aizsegi.

Kāzas

Tā kā ir aizliegti jebkādi privāti pasākumi (izņemot pasākumus vienas mājsaimniecības ietvaros), nav atļauti arī kāzu svinību pasākumi, kuros plānots pulcēties vairākiem cilvēkiem vienkopus. Vienlaikus ir atļauta laulības reģistrācija dzimtsarakstu nodaļā vai baznīcā, klātesot tikai personām, kuras vēlas noslēgt laulību un diviem pilngadīgiem lieciniekiem.

Laulības kā juridiska fakta reģistrācija dzimtsarakstu nodaļā un baznīcā ir iespējama tikai gadījumos, kad dzimtsarakstu nodaļa vai baznīca spēj nodrošināt personu savstarpējo divu metru distanci un ir iespējams ievērot citus noteiktos sociālās (fiziskās) distancēšanās un epidemioloģiskās drošības pasākumus.

Aizliegums pārvietoties nakts stundās

Līdz 25. janvārim brīvdienās (sākot ar piektdienas vakaru) ir noteikts papildu aizliegums pārvietoties ārpus savām mājām noteiktā diennakts laikā.

Proti, no 8. janvāra līdz 10. janvārim, no 15. janvāra līdz 17. janvārim, kā arī no 22. janvāra līdz 24. janvārim tiek aizliegta iedzīvotāju pārvietošanās nakts stundās no plkst. 22.00 līdz plkst. 5.00. Šajā laikā iedzīvotājiem ir pienākums uzturēties savā dzīvesvietā, tostarp samazināt tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem – neuzņemt viesus, nedoties privātās vizītēs u. c.

Aizliegums pārvietoties, ja persona uzrāda aizpildītu apliecinājumu un personu apliecinošu dokumentu (personas apliecību vai pasi), nav attiecināms:

 • uz personām, kuras dodas uz darba vai dienesta vietu vai no tās vai veic darba vai dienesta pienākumus;
 • uz pārvietošanos, kas nepieciešama ārstniecības pakalpojumu saņemšanai vai dzīvnieku veterinārmedicīniskajai aprūpei, vai diennakts aptiekas apmeklējumam.

Atbildot uz jautājumu par mājdzīvnieku, piemēram, suņu, izvešanu laukā, lai nokārtotu dabiskās vajadzības, iepriekš Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis iedzīvotājus aicināja ieplānot laiku tā, ka mājdzīvnieks tiek izvests laukā pirms plkst. 22.00. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka Valsts policija katru gadījumu vērtēs individuāli un ar izpratni, aicinot iedzīvotājus šādās situācijās neaizklīst tālu no dzīvesvietas.

Brīvā formā aizpildīts apliecinājums un personu apliecinošs dokuments

Personām, kurām komandantstundas laikā ir nepieciešams pārvietoties ārpus mājām, ir jābūt līdzi rakstiski sagatavotam apliecinājumam par pārvietošanās iemesliem, kā arī personu apliecinošam dokumentam (pasei vai personas apliecībai).

Kāda informācija jānorāda apliecinājumā:

 • ja persona dodas uz darbu vai no darba uz mājām, apliecinājumā tā norāda savu vārdu, uzvārdu; personas kodu; dzīvesvietas adresi; dzīvesvietas atstāšanas iemeslu un laiku; darbavietas nosaukumu, adresi un vadības (kontaktpersonas) tālruņa numuru;
 • ja persona dodas saņemt ārstniecības pakalpojumu vai dzīvnieka veterinārmedicīnisko aprūpi vai iegādāties zāles diennakts aptiekā, tā apliecinājumā norāda savu vārdu, uzvārdu; personas kodu; dzīvesvietas adresi; dzīvesvietas atstāšanas iemeslu un laiku, kā arī pakalpojuma saņemšanas vietu.

Minēto apliecinājumu persona var aizpildīt brīvā formā, pašrocīgi uzrakstot nepieciešamo informāciju uz papīra lapas. Tāpat būs iespējams izmantot izstrādātu apliecinājuma paraugu, ja personai ir ērtāk to aizpildīt elektroniski un izdrukāt vai saglabāt savā viedierīcē. Pašapliecinājuma formas paraugs atrodams, piemēram, Valsts policijas mājaslapā.

 

SPKC/Infografika ar aicinājumu ievērot mājsēdi

Taksometru pakalpojumi mājsēdes laikā

Brīvdienās nakts stundās ir jāņem vērā papildu ierobežojumi.

Piemēram, taksometra vai pasažieru komercpārvadājumu ar vieglo automobili pakalpojumus noteiktajos datumos nakts laikā varēs izmantot tikai minētajos neatliekamos gadījumos – lai nokļūtu uz darbu, ārstniecības iestādi vai aptieku un atpakaļ uz mājām, līdzi ņemot apliecinājumu par pārvietošanās iemeslu un personu apliecinošu dokumentu.

Turklāt noteikts, ka brīvdienās no plkst. 22.00 līdz 5.00 taksometrā var atrasties tikai viens pasažieris vai pasažieris kopā ar nepilngadīgu bērnu vai personu, kurai nepieciešama asistenta palīdzība vai kurai ir objektīvas grūtības vecuma vai funkcionālo traucējumu dēļ.

Papildus Satiksmes ministrija skaidro, ka iedzīvotājiem, kas brīvdienās nakts stundās ir ieceļojuši Latvijā no ārvalstīm un dodas uz savu dzīvesvietu vai arī dodas uz ostu, lidostu, autoostu vai dzelzceļa staciju, lai izceļotu no valsts, ir jābūt līdzi biļetei vai citam braucienu apliecinošam dokumentam. Šķērsojot Latvijas robežu, iebraucējam ir jāaizpilda anketa vietnē covidpass.lv.

Ir atļauts sagaidīt ieceļotāju, kas atgriežas no ārvalstīm un nogādāt to dzīvesvietā, uzrādot braucienu apliecinošu dokumentu.

Mājsēdes laikā ierobežojumi netiek noteikti privātpersonām un kravas pārvadātājiem, kas Latviju šķērso tranzītā, uzsver Satiksmes ministrija. 

Brīvdienās nakts stundās sabiedriskais transports turpinās kursēt, lai primāri nodrošinātu iedzīvotāju nokļūšanu uz darbu un atpakaļ, tomēr ir jārēķinās, ka ierastais transporta kustības grafiks var tikt mainīts.

Veikalu un ēdināšanas pakalpojumu darba laiks mājsēdes laikā

Komandantstundas laikā tirdzniecības un ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas vietām tiek noteikts saīsināts darba laiks – tās darbu beidz ne vēlāk kā plkst. 21.00.

Arī ēdiena piegāde mājās, sākoties komandantstundai, tiek pārtraukta.

Degvielas uzpildes staciju un diennakts aptieku darba laiks, kā arī sabiedriskā transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojumu, avārijas un neatliekamo komunālo pakalpojumu sniegšanas laiks netiek ierobežots.

Arī citi uzņēmumi var turpināt strādāt, nodrošinot darbības nepārtrauktību, tostarp nodrošinot darbu maiņās, arī naktīs.

Veikalu darbība un preču pieejamība

Drīkst darboties vien šādi veikali:

 • aptiekas, tostarp veterinārās aptiekas;
 • optikas preču veikali;
 • degvielas uzpildes stacijas.

Turpina darboties tirdzniecības vietas, kurās tirgo šādas preču grupas:

 • pārtikas preces (tostarp alkoholu);
 • higiēnas preces – pilns saraksts pieejams šeit;
 • pirmās nepieciešamības saimniecības preces (tostarp preces, kas nepieciešamas apkurei, automašīnai u. c.) – pilns saraksts pieejams šeit;
 • mobilo telefonu priekšapmaksas kartes;
 • tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus;
 • dzīvnieku barību un preces;
 • preses izdevumus;
 • sabiedriskā transporta biļetes;
 • mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus;
 • pašu ražoto lauksaimniecības produkciju;
 • ziedus.

Ekonomikas ministrija uzsver, ka no 12. janvāra tiek paplašināts klātienē nopērkamo saimniecības preču klāsts ar:

 • zeķbiksēm, zeķēm, elastīgām zeķēm;
 • šallēm, lakatiem, kaklautiem, cepurēm;
 • cimdiem;
 • precēm virsmu uzkopšanai (virsmu tīrāmās lupatiņas u. tml.);
 • lāpstām un liekšķerēm (t.sk. sniega lāpstām);
 • elektroierīcēm telpu apsildīšanai.

Preču tirdzniecības ierobežojums šajā laika periodā attiecas arī uz ielu tirdzniecību un tirdzniecību slēgtā un atklātā tirgus teritorijā. Savukārt pilnībā aizliegta ir gadatirgu organizēšana (jeb ielu tirdzniecības organizēšana).

Veikalā pa vienam ar iepirkuma groziņu vai ratiem

Tirdzniecības vietā uz vienu apmeklētāju jāparedz ne mazāk kā 15 m2 no publiski pieejamās telpu platības. Mazākos veikalos var atrasties tikai viens apmeklētājs.

Tirdzniecības pakalpojuma sniedzējiem ir pienākums nodrošināt, ka apmeklētāji tirdzniecības vietā, tostarp preču izsniegšanas vietā, tiek ielaisti tikai pa vienam, izņemot personas, kam nepieciešama asistenta palīdzība, un bērnus līdz 12 gadu vecumam, ar kuriem var būt kopā viena pilngadīga persona.

Noteikts, ka pircēju skaita kontrolei ieeja tirdzniecības vietās ir atļauta tikai ar iepirkumu groziņu, ratiem vai veikalā piedāvātu iepirkšanās somu. Atrasties veikalā bez iepirkumu groziņa, ratiem vai tirdzniecības pakalpojuma sniedzēja iepirkšanās somas būs aizliegts.

Iepirkšanās internetā, preču vairumtirdzniecība

Netiek ierobežota distances tirdzniecība un e-komercija – tiek atļauta jebkuru preču iegāde ar distances līgumu, piegāde uz mājām un pakomātiem, kā arī preču izsniegšana un saņemšana veikalos.

Ekonomikas ministrija uzsver: “Tāpat netiek pārtraukta jebkādu preču vairumtirdzniecība vairumtirdzniecības bāzēs, kas nepieciešamas gan mazumtirdzniecības veikaliem, gan uzņēmumu darbībai, ražošanai utt.  Tāpat pakalpojumu sniegšanas ietvaros atļauts nodrošināt tā sniegšanai nepieciešamās preces (piemēram, autoservisā automobiļu detaļu nodrošināšana).”

SPKC/Infografika ar informāciju par tirdzniecības vietu darbibu ierobežojumu laikā

Skaistumkopšanas pakalpojumi un izklaide

Turpmākās nedēļas līdz 25. janvārim ir aizliegti:

 • visa veida skaistumkopšanas (tostarp frizieru), pīrsinga un tetovēšanas pakalpojumi;
 • sporta inventāra nomu iekštelpās (taču tos drīkst izsniegt ārpus telpām);
 • fotopakalpojumi klātienē (izņemot fotogrāfiju izgatavošanu dokumentiem);
 • saimnieciskie pakalpojumi klātienē, kas saistīti ar izklaidi un labsajūtu (tostarp bāros, naktsklubos, diskotēkās, akvaparkos, pirtīs, SPA, slidotavās, spēļu zālēs, bērnu viesību organizēšanas vietās, izklaides un atrakciju centros, batutu parkos, bērnu rotaļu istabās, bērnu pieskatīšanas istabās (arī tirdzniecības centros)).

Minētais aizliegums neattiecas uz atpūtu dabas takās, ja tiek nodrošināta vienvirziena plūsma un divu metru distances ievērošana.

Taču ir aizliegtas dzinējmedības.

Veselības ministrija skaidro: “Šie pakalpojumi ierobežoti, vērtējot vairākus aspektus: vai pakalpojumu sniedz ilgāk par 15 minūtēm (kopā ar laiku uzgaidāmajā telpā), vai ir tiešs cilvēku kontakts pakalpojumu sniegšanas laikā, vai ir iespējams lietot sejas masku (piemēram, pie kosmetologa un fotosesijās nelieto), lielāko uzsvaru liekot uz kritēriju, vai bez šī pakalpojuma uz laiku cilvēks var iztikt. Mērķis ir samazināt cilvēku skaitu, ko ikdienā satiekam.”

SPKC/Infografika ar informāciju par skaistumkošanas salonu darbibu ierobežojumu laikā

Darbavietās

Darba devēja pienākums:

 • nodrošināt darbiniekiem attālinātā darba iespējas, ja darba specifika to pieļauj;
 • darbam klātienē nodrošināt darbiniekiem individuālos aizsardzības līdzekļus, kas ir nepieciešami darba pienākumu veikšanai (piemēram, mutes un deguna aizsegus, priekšautus, virsvalkus);
 • noteikt pasākumus Covid-19 izplatības ierobežošanai darba kolektīvā, nosakot atbildīgo personu par šo pasākumu ieviešanu darbavietā un informējot darbiniekus par tiem.

Darbs jāorganizē tā, lai klātienē darba pienākumus veiktu tikai tie darbinieki, kuri nodrošina darbu nepārtrauktību un nevar to veikt attālināti savā dzīvesvietā.

Veselības ministrija skaidro: “Rīkojumā īpaši uzsvērts, ka ikvienam, kuram darba specifika atļauj strādāt attālināti no mājām, tas ir jādara. Darba devēja pienākums ir to nodrošināt. Šie nosacījumi attiecas gan uz valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēm, gan privātiem uzņēmumiem. Tas nozīmē, ka klātienē strādā, piemēram, pārdevēji, šoferi, krāvēji, policisti, ugunsdzēsēji, apsardzes darbinieki, radio un televīzijas raidījumu diktori un operatori, mediķi un citi, bet ne, piemēram, biroja darbinieki.”

SPKC/Infografika ar informāciju par darbu attālināti ierobežojumu laikā

Sejas maskas

Sabiedriskajā transportā un publiskās iekštelpās, tostarp darbavietās, ja telpā atrodas vairāk par vienu personu, jālieto mutes un deguna aizsegi.

Mutes un deguna aizsegi jālieto arī muzejos ārtelpās, dabas takās un pie vides un dabas objektiem intensīvas cilvēku plūsmas laikā.

Mutes un deguna aizsegus sabiedriskajā transportā un publiskās iekštelpās var nelietot:

 • bērni, kas nav sasnieguši 7 gadu vecumu;
 • personas ar acīmredzamiem kustību traucējumiem vai psihiskās veselības traucējumiem, kuru dēļ personai trūkst spēju vai iemaņu mutes un deguna aizsega lietošanai.

Izglītība

 • Līdz 22. janvārim 1.–4. klases skolēniem būs pagarināts ziemas brīvlaiks.
 • 5.–12. klases skolēni no 11. janvāra mācīsies attālināti.
 • Klātienē drīkstēs notikt klīniskā prakse rezidentūrā un praktiskās nodarbības 6. studiju gada medicīnas studentiem, lai sniegtu atbalstu slimnīcām.
 • Klātienē darbosies speciālās izglītības iestādes un bērnudārzi.
 • Citas praktiskās nodarbības (arī individuāli) iespējamas tikai attālināti. Arī profesionālajā un augstākajā izglītībā, dažādos kursos u. tml. nodarbības drīkstēs notikt tikai attālināti.
 • Interešu izglītība un dažādi mēģinājumi arī drīkstēs notikt tikai attālināti.

SPKC/Infografika par izglītības iestāžu darbību ierobežojumu laikā

Kultūras iestādes

Paredzēts pārtraukt kultūrvietu un izstāžu norises vietu darbību, kā arī gadatirgu darbību.

No 12. janvāra ir atļauta grāmatu izsniegšana bibliotēkās.

Apmeklētājiem būs slēgtas muzeju iekštelpas, bet turpinās darboties muzeju brīvdabas teritorijas, kas uzsāk darbu ne agrāk kā plkst. 6.00 un beidz ne vēlāk kā plkst. 20.00.

Bibliotēkās un muzeju brīvdabas teritorijās ir jāgādā, ka:

 • apmeklētāji ierodas tikai individuāli, izņemot vienas mājsaimniecības locekļus;
 • notiek apmeklētāju vienvirziena plūsma;
 • katram apmeklētājam tiek nodrošināti 10 mno pieejamās telpu platības;
 • attiecīgajā vietā vienlaikus atrodas ne vairāk kā 20 % no kopējā iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj pieejamā telpu platība un infrastruktūra.

Muzeju brīvdabas teritorijās ir jānovērš cilvēku plūsmu sastapšanās un jānodrošina vismaz 2 metru distancēšanās. Ar šādiem nosacījumiem darboties varēs arī dabas takas, skaidro Veselības ministrija.

Mēģinājumi. Kultūrvietās var notikt organizēti profesionālās mākslas mēģinājumi no plkst. 6.00 līdz plkst. 22.00. 

Amatiermākslas kolektīviem (tai skaitā koriem, orķestriem, tautas mūzikas ansambļiem, deju kolektīviem un citiem tautas mākslas kolektīviem) mēģinājumi tiek īstenoti attālināti.

SPKC/Infografika par kultūras iestāžu darbību ierobežojumu laikā

Sports

Tāpat kā līdz šim, sporta treniņi (tai skaitā amatieru) drīkst notikt tikai ārpus telpām (līdz 10 cilvēkiem, neizmantojot ģērbtuves).

Tas nozīmē, ka sporta klubi neuzņems klientus iekštelpās, nestrādās trenažieru zāles un nevarēs doties uz klubu trenēties individuāli.

Izņēmums ir Latvijas pieaugušo izlases, Latvijas Olimpiskās vienības un Latvijas Paralimpiskās vienības sportistu, kā arī komandu sporta spēļu starptautisko un augstāko līgu komandu profesionālu sportistu, Murjāņu Sporta ģimnāzijas un augstas klases sportistu sagatavošanas centru audzēkņu, kā arī tādu Latvijas jauniešu un junioru izlašu sportistu treniņi, kuri gatavojas dalībai attiecīgā vecuma Eiropas vai pasaules čempionātā.

Ārkārtējās situācijas laikā ir aizliegti un atcelti visi sporta pasākumi (piemēram, sacensības, paraugdemonstrējumi, priekšnesumi), izņemot starptautisko olimpisko sporta federāciju sporta sacensību kalendārā iekļautās sporta sacensības (tai skaitā pirms sacensībām paredzētos oficiālos treniņus) pieaugušo izlašu sportistiem, ja tās norisinās bez skatītājiem, kā arī komandu sporta spēļu starptautiskās un augstāko līgu sporta sacensības, kurās piedalās tikai pilngadīgi profesionāli sportisti.

SPKC/Infografika par sporta iestāžu darbību ierobežojumu laikā

Veselības aprūpe

10. decembrī tika izsludināta ārkārtas medicīniskā situācija.

No 23. decembra tiek pārtraukta plānveida dienas stacionāra un plānveida stacionāro pakalpojumu sniegšana.

Pakalpojumu klāsts, kurus turpina nodrošināt pacientiem stacionāros, ir uzskaitīts rīkojuma 5.47. punktā.

Veselības ministrija uzsver, ka daudzi veselības aprūpes pakalpojumi netiek pārtraukti. Arī turpmāk tiks nodrošināta neatliekamā medicīniskā un akūtā palīdzība, tostarp izmeklējumi un konsultācijas, kas nepieciešamas. Tāpat iepriekšējā apjomā tiks sniegti ambulatorie veselības aprūpes pakalpojumi, tai skaitā speciālistu konsultācijas. Netiks atceltas arī onkoloģiskās, dzīvību glābjošās, kā arī tādas operācijas, kuru atcelšanas dēļ var iestāties invaliditāte.


Publicēts: 07.01.2021. LV Portāls 
Līdzšinējie un papildu drošības pasākumi Covid-19 ierobežošanai līdz 25. janvārim - LV portāls (lvportals.lv)