1990. gada 21. aprīlis - diena, kas atvēra vārtus neatkarībai

08:50, 21.Aprīlis, 2021 , Dažādi , Kultūra
1990. gada 21. aprīlis - diena, kas atvēra vārtus neatkarībai

Foto: Vislatvijas tautas deputātu sapulce Daugavas stadionā. Fotogrāfs Elmārs Ošis. LNVM krājums.
© Latvijas Nacionālais vēstures muzejs

Pirms 31 gada – 1990. gada 21. aprīlī – Daugavas stadionā, Rīgā notika Vislatvijas deputātu sapulce. Vairākums no tolaik ievēlētajiem pašvaldību deputātiem pārliecinoši nobalsoja par Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanu. Tādējādi pašvaldību deputāti, kā visas tautas pārstāvji, deva neapšaubāmu mandātu Saeimas (tolaik vēl – Augstākās Padomes) deputātiem 1990. gada 4. maijā pieņemt Neatkarības deklarāciju.

Pieņemtā deklarācija sākās ar vārdiem: “Mēs, Latvijas PSR likumīgi ievēlētie deputāti no visiem pagastiem, pilsētām un rajoniem, kopskaitā 8086 cilvēki, esam sanākuši Vislatvijas tautas deputātu kopējā sapulcē, lai jaunievēlētajai republikas Augstākajai padomei paustu savu un savu vēlētāju nelokāmo gribu ar demokrātiskām, nevardarbīgām metodēm darīt visu, lai atgūtu Latvijas valsts neatkarību.”

Šajā sapulcē piedalījās gandrīz 9000 deputātu no visiem Latvijas pagastiem, tostarp, - Salas un Sēlpils, un visām republikas pilsētām. Vairāk nekā 8000 deputātu nobalsoja par Latvijas nacionālās neatkarības atjaunošanu, un tikai dažas balsis bija pret.

Tādējādi demokrātiskās vēlēšanās ievēlētās pašvaldības savu vēlētāju vārdā deva Augstākajai Padomei skaidru norādi, kā rīkoties. Ja Augstākā Padome nobītos un par neatkarības atjaunošanu nenobalsotu, tā zaudētu tautas atbalstu. Šai nozīmē pašvaldību balsojums bija izšķirošs.

Sapulcei “Daugavas” stadionā ir svarīga un paliekoša nozīme ne tikai saistībā ar 1990. gada notikumu secību. Faktam, ka valsts vara šajā vēstures epizodē tiek atvasināta no pašvaldībām, nevis otrādi, ir arī noteikta teorētiskā nozīme.

Atsauce uz pirmavotu
news.lv   Atvērt mājaslapu