Sēlijas novadu apvienība rīko kopīgu pasākumu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā "Sēlijai būt!"

18:52, 09.Septembris, 2019 , Jaunumi , Novada ziņas , Dažādi , Kultūra
Sēlijas novadu apvienība rīko kopīgu pasākumu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Latviešu tauta veidojusies 13.–17. gadsimtā, četru baltu tautu (kuršu, zemgaļu, sēļu un latgaļu) etniskās apvienošanās procesā, kā arī daļēji lībiešu asimilācijas rezultātā. Sēļi ir viena no baltu tautām, kas atstājusi paliekošas pēdas latviešu izveidē. Sēlija ir viena no Latvijas kultūrvēsturiskajām teritorijām, kaut gan apvidus ar šādu nosaukumu nav atrodams Latvijas kartē, jo ap 13.–14. gadsimtu Sēlijas vārds uz daudziem gadsimtiem izgaisa no vēstures, un tikai 20. gs. 80. gados „Sēlija” latviešu valodā ienāca gandrīz kā jaunvārds.

Kas Sēlija ir šodien? Vai to var traktēt kā Kurzemei vai Latgalei līdzvērtīgu, būtisku Latvijas apgabalu, vai tā ir nacionālromantiska, tālā senatnē centrēta ilūzija?

Aktualizējot jautājumu par Sēlijas, kā atsevišķa reģiona pastāvēšanu, 28. septembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) Mūkusalas ielā 3, Rīgā notiks Sēlijas novadu apvienības septiņu pašvaldību rīkots kopējs pasākums „Sēlijai būt!”.

Pasākuma atklāšana plkst. 11.00; no plkst. 12.00 sarunas, kuras vadīs Jānis Pleps. Par reģionu attīstībai būtiskiem jautājumiem diskutēs Kaspars Ādams, Laura Dimitrijeva, Raita Karnīte, Rūta Muktupāvela, Alberts Sarkanis, Zbigņevs Stankevičs, Ineta Timšāne, Jānis Turlajs, Juris Vectirāns un Ineta Zībārte. Sarunu tēmas: „Sēļu saknes un identitāte” (Sēlija un sēļi, sēliskā izloksne, kultūrvēsturiskā piederība); „Jauni uzņēmēji savā novadā” (uzņēmējdarbība Sēlijā, valsts un pašvaldību atbalsts, attīstības iespējas); „Sēlijas nākotnes perspektīvas” (Sēlijas nākotne, administratīvi teritoriālā reforma, Sēlijas stiprās un vājās puses). Sarunu ciklu noslēgs Dainis Īvāns, iepazīstinot ar savu redzējumu par darāmajiem darbiem Sēlijas nākotnei.

Iepazīt Latvijas “piekto novadu” būs iespēja arī caur daudzveidīgo kultūras programmu. Visas dienas garumā skanēs sēļu valoda un dziesmas, darbosies mājražotāju un amatnieku tirdziņš. Pasākumā piedalīsies arī Ieva Akuratere, Elīna Šimkus un Armands Siliņš, kā arī Jēkabs Reinis. Ieraudzīt vairāk būs iespēja, dodoties virtuālajā ceļojumā pa Sēliju un apmeklējot LNB oranžērijā (1. stāvā) izvietoto izstādi. Sajust Sēliju aicināti arī mazākie bibliotēkas apmeklētāji un viņu vecāki – no plkst. 13.00 LNB Bērnu literatūras centrā (7. stāvā) kā „Ģimeņu sestdienas” pasākums būs piedāvāta īpaša programma bērniem. Savukārt, no plkst. 16.15 savās pārdomās par Sēlijā piedzīvoto un sajusto dalīsies mūziķis Kārlis Kazāks, kurš vairākkārt ir ceļojis pa Sēliju un iepazinis sēlisko izloksni, un režisors Sandijs Semjonovs, kurš šovasar sācis uzņemt dokumentālo filmu „Nezināmā Sēlija”.

Iepazīsti un sajūti Sēliju arī tu!

Būsim kopā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

28. septembrī no plkst. 11.00!

Pasākumu organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka un Sēlijas novadu apvienība.

Informāciju sagatavoja: Madara Pavlovska
Sabiedrisko attiecību speciāliste, pasākuma koordinatore
Ilūkstes novada pašvaldība
E-pasts: mpavlovska@inbox.lv