Eiropas kultūras mantojuma diena 2019 Sēlpils pagasta "Arbidānos"

2019. gada Eiropas Kultūras mantojuma dienu tēma Latvijā – “Restaurācija”

09:07, 09.Septembris, 2019 , Dažādi , Sports , Kultūra , Tūrisms
Eiropas kultūras mantojuma diena 2019 Sēlpils pagasta

Kultūras mantojuma aizsardzības darbs nav iedomājams bez profesionālas restaurācijas. Restaurācijas procesā speciālisti sabiedrībai atdod no pamestības un iznīcības izglābtas kultūras vērtības, kurās ieguldīta profesijas mīlestība, uzticība vērtību saglabāšanai, neizsīkstoša enerģija, rūpīgs un pacietīgs darbs, neapslāpējama vēlēšanās pēc iespējas vairāk atklāt un dziļāk saprast objektu, nesteidzoties, atbildīgi un prasmīgi no jauna izcelt šīs vērtības apbrīnošanai.

2019.gadā Eiropas Kultūras mantojuma dienu tēma “Restaurācija”  izvēlēta, lai pievērstu lielāku uzmanību restaurācijas nozares un profesijas attīstības nākotnes izaicinājumiem, stiprinātu profesionalitāti, aicinātu uz dialogu ar plašu sabiedrību, veicinātu autentiskuma izpratni, oriģinālas, vēsturiskas substances informatīvās un sajūtu radošās nozīmes novērtēšanu un cienīšanu.

Mantojuma dienu laikā Latvijā Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde aicinās atskatīties uz restaurācijas nozares sasniegumiem kopš neatkarības atjaunošanas, popularizējot labās prakses piemērus – objektus, kuros veikta pētījumos balstīta, kvalitatīva , mūsdienu mantojuma saglabāšanas filozofijai atbilstoša restaurācija.

Mantojuma dienu pasākumi norisināsies 2019. gada 12.‑15. septembrī, tās atklājot ar starptautisku konferenci “Restaurācija” Nacionālajā kultūras mantojuma pārvaldē, ēku kompleksā “Trīs Brāļi”. Pasākumu programma 13.-15. septembrī ietvers aktivitātes visā Latvijā, atverot objektus un rīkojot izzinošus pasākumus tādos objektos kā Iģenes luterāņu baznīca, Krāslavas Romas katoļu baznīca, Preiļu pils, Kokneses pilsdrupas, Ungurmuiža,  u.c.

Viens no plānotajiem pasākumiem notiks arī Salas novada Sēlpils pagastā pie Strūves ģeodēziskā loka punkta "Arbidāni". Interesenti aicināti sestdien, 14. septembrī plkst. 11.00 apmeklēt minēto punktu "Arbidāni" kopā ar Nacionālā kultūras mantojuma un Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras pārstāvjiem, kā arī citām ar kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu saistītām iestādēm un personām.

  • Laiku pirms pasākuma atklāšanas, notiks orientēšanās sacensības jauniešiem "Abidānu" apvidū.
  • Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras pārstāvji interaktīvā veidā iepazīstinās ar mūsdienu mērinstrumentiem ar kuriem veic ģeodēziskos un topogrāfiskos uzmērījumus šodienā.
  • Pasākuma otrā daļa turpināsies Sēlpils kultūras namā, kur būs iespēja aplūkot tematisku izstādi.
  • Sēlijas saimnieces pasākuma dalībniekiem piedāvās nobaudīt "Sēlijas smeķi".

14. septembrī tiks organizēts autobuss maršrutā Birži-Sala-Arbidāni-Sēlija-Sala-Birži. Interesentiem lūgums papildu informāciju iegūt pa tālruni 29156210.

Pasākumu programma KurzemesLatgalesVidzemesZemgales un Rīgas plānošanas reģionos.

P.S. Kopējā Zemgales programmā ieviesusies kļūda. Pasākums pie Strūves ģeodēziskā loka punkta "Arbidāni" sāksies plkst. 11.00.

Informāciju sagatavoja: Jolanta Grandāne
Sabiedrisko attiecību un tūrisma lietu speciāliste
Salas novada pašvaldība
Tālrunis: 29156210
E-pasts: referente@salas.lv