Sēlpils pagasts 100 gadu lokā 09.11.2018.

Latvijas simtgades pasākumu ietvaros Sēlpils 1. bibliotēkā ir skatāma izstāde “Sēlpils pagasts 100 gadu lokā”. Šī izstāde veltīta dabai, vietām un darbam Sēlpils pagastā 100 gadu ietvaros. Jo vēsture nesākas ar visu valsti kopumā, bet gan katrs pagasts, katrs ciems un katrs cilvēks ir maza daļiņa no kopējās vēstures. Un ir svarīgi apzināties savu izcelsmi, savu dzimto vietu, tās vēsturi, tad arī būs zināma savas valsts vēsture.

Sēlpils pagasta vēsture aizsākas ar 1208. gadu, kad pirmo reizi rakstos tiek minēts Sēlpils (Castrum Selonum) vārds – Indriķa hronikā, rakstot par sēļu pils aplenkšanu un  kristietības uzspiešanu. Vēsturiski svarīgs ir arī 1373. gads, kad avotos minēta Sēlpils pils celtniecība. Ne pils, ne pilsētiņa vairs netiek atjaunota. Kā atgādinājums par vēsturi Daugavā slejas mūra sienu drupas, kuras labi redzamas arī no Sēlpils pagasta Zvejnieklīča.

1905.gada revolucionāri Sēlpils pagastā darbojas īpaši aktīvi. Pirmais pasaules karš Sēlpils pagastu skar ļoti smagi, neizpostītas paliek tikai divas mājas. Tomēr notiek brīnums, un Sēlpils pagasts strauji ekonomiski attīstās.

Selpils_kzs.jpg

Attēlā: Kolhoza “Sēlija” kolhoznieki pie kantora ēkas. Ap 1950.g.

Daudziem atmiņās ir palikuši kolhoza laiki. Kolhozs “Sēlija” ir 1. kolhozs Jēkabpils rajonā un 2. – republikā.

Par to visu Sēlpils 1. bibliotēkā ir skatāma izstāde.

Ikviens ir aicināts apskatīt izstādi “Sēlpils pagasts 100 gadu lokā”, iepazīt to vēstures daļu, kas skar Sēlpils pagasta dabas vērtības, ainavu, vietas un darba tikumu, kas visus šos gadus ir pavadījis Sēlpils pagasta ļaudis. Tas viss skatāms vēstures notikumu kontekstā fotogrāfijās, rakstos un dokumentos. Izstādes un raksta tapšanā izmantoti Raiņa kluba-muzeja materiāli, Sēlpils 1. bibliotēkas novadpētniecības materiāli un bibliotēkas krājumā esošā literatūra. Izstādi var apskatīt katru darba dienu no plkst. 8:30 līdz plkst. 17:00 (pirmdienās 9:30-18:00).

Informāciju sagatavoja: Airita Volante
Sēlpils 1. bibliotēkas vadītāja