Diena sāk projektu par interneta pieejamību Latvijā 14.06.2018.

Nepieslegtie_logo_14062018.jpg

Šobrīd Latvijā gan politiķi, gan uzņēmēji mēdz lepoties ar sasniegumiem digitālo risinājumu un inovāciju ieviešanā, taču Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka 21% mājsaimniecību Latvijā aizvien nav pieejams internets.

Tas nozīmē, ka straujie valsts un uzņēmēju centieni kļūt par digitālo tehnoloģiju pirmrindniekiem pasaulē rada risku atstāt simtiem tūkstošus cilvēku aiz borta. Diena projektā Nepieslēgtie meklēs atbildi uz jautājumu – kā dzīvo tie, kuri nav pieslēgti tīklam?

Šobrīd teju katrai iestādei un organizācijai virkne pakalpojumu ir atrodami e-vidē, taču daļai mājsaimniecību nav pieejamas nedz Latvijā veidotas radio programmas, nedz televīzijas kanāli, dažviet nākas dzīvot bez elektrības. 21% mājsaimniecību ietilpst gan gados vecāki cilvēki, gan tie, kuru finansiālās iespējas vai prasmes liedz iegādāties un izmantot modernās tehnoloģijas, kas savukārt rada problēmas izglītoties un atrast labāku darbu. Tas nozīmē, ka jau izolētie kļūst vēl norobežotāki no pārējās sabiedrības, kura nevar iedomāties savu ikdienu bez e-pakalpojumu un interneta vietņu sniegtajām priekšrocībām.

«Ikdienā, kad ir ierasts telefonā ieskatīties vismaz reizi desmit minūtēs, ir viegli priecāties par jaunu elektronisko risinājumu, kas vēl drusku atvieglos dzīvi, taču šķiet, ka šajā viedvalsts būvēšanas procesā varam piemirst par tiem, kuri finansiālu vai citu iemeslu dēļ nedzīvo mūsu digitālajā telpā. Ar projektu Nepieslēgtie gribam paskatīties uz digitalizācijas procesiem no malas, uzzināt, ko par to domā tā piektdaļa, kas nav «pieslēgta»,» pētījuma mērķi skaidro idejas autors – laikraksta Diena žurnālists Raivis Vilūns.

Eiropas Savienības (ES) Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksa (DESI) pētījumā norādīts, ka  cilvēki ar zemu izglītības līmeni, zemiem ienākumiem un gados vecākie mēdz būt salīdzinoši mazāk aktīvi interneta lietotāji. Aptuveni 4 no 10 cilvēkiem Eiropā neizmanto internetu regulāri. 2018. gada pārskatā norādīts, ka arvien vairāk darba devējiem nepieciešami cilvēki ar digitālajām prasmēm, taču gandrīz 60% Latvijas iedzīvotāju tās ir sliktas vai faktiski neesošas.

Digitālās tehnoloģijas skar gan veselības aprūpi, gan izglītību, gan uzņēmējdarbību, gan sociālos jautājumus. Diena jautā – vai tehnoloģiski izolētie ar katru dienu arvien vairāk neattālinās  no strauji skrienošās Latvijas? Kāds vecākiem, kuriem nav datora un viedtālruņa, labums no e-klases? Kāds prieks uzņēmējam no optiskā interneta kabeļa novada centrā, ja viņa biznesa vietā vēl aizvien tīkls velkas gliemeža ātrumā? Vai pilsētnieki, kuri var strādāt attālināti, labprāt nepārceltos uz laukiem, ja vien interneta ātrums to ļautu?

Portālā Diena.lv projektam veltītajā lapā Diena.lv/Nepieslēgtie izveidota interaktīvā karte, kur Latvijas iedzīvotāji aicināti ziņot par vietām, kurās ir problēmas ar piekļuvi internetam. Par interneta pieejamību var informēt arī e-pastā nepieslegtie@dienasmediji.lv, kā arī meklēt anketas laikrakstā Diena un iesūtīt tās pa pastu.

Vairāk par projektu:
Diena.lv/Nepieslēgtie